Tydzień Kultury Języka to cykliczna impreza mająca na celu przede wszystkim uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, zarówno codziennych, jak i publicznych.
W tym roku obchodzimy już XXXI edycję TKJ. W naszej szkole tegoroczne obchody skupione były wokół hasła „Tradycja łączy pokolenia”.
Z tego też powodu 16.03.2023r. gościliśmy u siebie panie z Zespołu Śpiewaczego „Górnianecki” oraz państwa z Klubu Seniora w Krajnie.
Uroczystość rozpoczęła się od powitań i programu artystycznego przygotowanego przez uczniów szkoły pod kierunkiem pań: Agnieszki Machockiej i Małgorzaty Mól. Nad oprawą muzyczną i plastyczną czuwały panie: Ewa Gruszczyńska oraz Alicja Młynarczyk, a za stronę techniczną odpowiadał pan Marek Woźniak. Dzieci przeniosły widzów na wiejskie podwórko i gwarą zaprezentowały, o czym dawniej rozmawiały kumy, gdy spotkały się po pracy lub w czasie wykonywania codziennych obowiązków.
Mogliśmy posłuchać następujących scenek:
- O żeniaczce opowiedziały Lena Kolankowska, Wiktoria Majewska, Antonina Rak i Maja Tofil.
- Wiejskie plotki zaprezentowały Nikola Olejarczyk i Anna Sycz.
- O sposobach na wyleczenie chorej krowy rozmawiały Natalia Barchan i Wiktoria Obarzanek.
Następnie zmieniliśmy nieco nastrój i wysłuchaliśmy wyrecytowanego przez Oliwię Stępnik, Oliwię Kaletę oraz Nicolasa Schie pięknego i wzruszającego wiersza lokalnych poetów Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków – „O Łysicy”.
Występy dzieci zakończył układ taneczny do ludowej piosenki pt. „Czerwone jabłuszko” zaprezentowany przez dziewczęta z klasy 4b i 5.
Kolejnym punktem uroczystości było to, na co wszyscy z niecierpliwością czekali – występy naszych gości. Pojawili się oni w ludowych strojach, przez co wnieśli dużo kolorytu i radości w naszą imprezę. „Górnianecki” zaśpiewały gwarą kilka ludowych piosenek, a następnie Szanowni Seniorzy opowiedzieli nam wiele o tradycji, zarówno tej zaklętej w słowie, ale także tej zachowanej w sprzętach, które teraz nie są już powszechnie używane i niewielu z nas zna ich przeznaczenie. Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie oraz zaangażowaniu jednego z uczniów, Antoniego Salamona, stworzyliśmy na naszej sali gimnastycznej kącik regionalny. Zgromadziliśmy rekwizyty, które wielu z nas pewnie po raz pierwszy widziało na oczy. Goście opowiedzieli nam o cepach, żelazku z wkładem węglowym, maselniczce, niecce, sierpie, lampach naftowych i wielu, wielu innych przedmiotach. Przypomnieli dawne zwyczaje oraz pokazali, jak wygląda tradycyjny, odświętny, świętokrzyski strój.
Pani Dyrektor, Małgorzata Pajdała serdecznie podziękowała niecodziennym gościom za taką wspaniałą lekcję historii. Pogratulowała również wszystkim młodym aktorom, recytatorom i tancerzom wspaniałych występów.
Była to dla naszych uczniów ogromna dawka wiedzy o przeszłości, bo musimy pamiętać, że nie da się budować ani teraźniejszości, ani przyszłości bez wiedzy o tradycji i przeszłości.