14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie. Pod koniec II wojny światowej służyło w niej ok. 300 tysięcy żołnierzy.
W obchody tej podniosłej rocznicy włączyli się również uczniowie naszej szkoły.
14 lutego 2022 roku uczniowie klasy czwartej pod opieką pani Agnieszki Bujak udali się przed budynek naszej szkoły i skierowali się ku tablicy pamiątkowej, umieszczonej na ścianie frontowej szkoły. Tu dowiedzieli się, że owa tablica poświęcona jest dwóm nauczycielkom – Florentynie Krogulec i Marii Siczek, które w okresie II wojny światowej prowadziły w Krajnie tajne nauczanie. Uczniowie usłyszeli, że Tajna Organizacja Nauczycielska (tajne komplety) była jednym z elementów ruchu oporu w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Z zaciekawieniem wysłuchali m.in. informacji, że jedna z wspomnianych nauczycielek – Maria Siczek była łączniczką Armii Krajowej i przenosiła korespondencję z Kielc do Krajna i odwrotnie – do Dowództwa Armii Krajowej w Kielcach. Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie zapalili biały znicz - symbol pamięci.
Następnie uczniowie udali się pod pomnik poświęcony pomordowanym mieszkańcom Krajna w dniu 4 czerwca 1943 roku, tu również oddając cześć zabitym przodkom zapalili znicz.
Później uczniowie skierowali się na I piętro budynku szkoły, gdzie znajduje się tablica poświęcona Marii Siczek. Tutaj mogli zobaczyć zdjęcia, odznaczenia, dyplomy, legitymacje i inne oryginalne dokumenty związane z nauczycielką - łączniczką AK. Ciekawostką jest dokument z 1937 roku. Dowiedzieli się, że Maria Siczek była niezmordowana w przenoszeniu podręczników do tajnego nauczania, wędrując do Kielc i Krajna piechotą.
Była to wspaniała lekcja historii, która pokazała uczniom piękną i bohaterską przeszłość ich małej ojczyzny.