29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W obchody tego święta włączyła się również świetlica szkolna. Przygotowania zaczęły się już w poniedziałek – 27 września. Uczennice klas siódmych pod kierunkiem i opieką nauczycielek z świetlicy szkolnej przygotowywały ilustracje tematycznie powiązane z czytaniem książek i dokonywały zmian w dekoracji. Na tablicach zawisły m.in. informacje dotyczące wartości, o które wzbogacamy się, gdy czytamy książki.
We wtorek, 28 września uczniów przebywających w świetlicy szkolnej odwiedziła pani bibliotekarka. Pani Anna Hińcza opowiedziała dzieciom o pracy biblioteki, przyniosła i pokazała oryginalne pozycje książkowe, które znajdują się w naszej szkolnej bibliotece. Następnie pani bibliotekarka przeczytała wiersze powiązane tematycznie z jesienią: „Na straganie” oraz „Pomidor” autorstwa Jana Brzechwy. Później utwory Juliana Tuwima czytała pani Agnieszka Bujak. Uczniowie usłyszeli wiersze, które od lat bawią i uczą kolejne pokolenia młodych Polaków: „Okulary”, „Abecadło”, „Kotek” czy rewelacyjna, przepełniona wyrazami dźwiękonaśladowczymi „Lokomotywa”.
W kolejnym, najważniejszym dniu – 29 września książki były czytane głośno przez nauczycielki, m.in. panią Paulinę Gołąbek, ale przede wszystkim czytali nasi uczniowie z klas trzecich i drugich. Dziewczynki z klasy trzeciej czytały swoim kolegom, wszak 30 września mamy kolejne istotne święto - Dzień Chłopaka. Natomiast uczniowie z klasy drugiej czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy pierwszej. Była to prawdziwa międzyklasowa sztafeta czytelnicza! W Dniu Głośnego Czytania bardzo głośno czytano wiersze o mieniącym się różnymi barwami wrześniu, różnorodnych owocach jesieni oraz piękne legendy polskie: „Bazyliszek”, „Przerwany hejnał”, „Smok wawelski”.
Były to bardzo radosne, interesujące i kreatywne dni!
Nie tylko 29 września pamiętajmy, że czytanie książek: redukuje stres, poprawia pamięć, inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, poszerza słownictwo, stymuluje mózg, poszerza wiedzę, zwiększa zdolności analityczne, poprawia pisanie, rozwija wrażliwość na ludzi, kształtuje osobowość!
Czytajmy więc!