Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Krajnie przystąpiła do programu naukowego „Być jak Ignacy”. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzację osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Uczniowie klas trzecich wraz z opiekunem panią Martą Obarzanek założyli koło naukowe "Asy z trzeciej klasy", na którym zdobywają wiedzę i eksperymentują w takich dziedzinach, jak: energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.
- W tej chwili zakończył się etap drugi naszej przygody w dziedzinie ekologia. Bardzo wiele uwagi poświęciliśmy problemowi braku wody pitnej na świecie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cennym zasobem jest woda. Z wyliczeń naukowców wynika, że przez powiększającą się z roku na rok liczbę ludności na świecie już w 2050r. mogą skończyć się zasoby wody. Przygotowaliśmy własny program oszczędzania wody i od listopada każdy uczeń wdrożył go w życie w swoim domu. Uczniowie zrobili plakaty w jaki sposób możemy oszczędzać wodę w naszych domach i przedstawiliśmy je klasom drugim.
Pomysłów jest wiele takich jak:
- użycie kubeczków z wodą przy myciu zębów
- mycie naczyń w zmywarce (a jeśli nie mamy zmywarki mycie naczyń w miskach napełnionych wodą)
- mycie owoców i warzyw w miseczkach
- wykorzystanie wody po umyciu owoców i warzyw do podlewania kwiatów i roślin w domu
- kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie
- używanie butelek filtrujących wodę
- ekonomiczne spłukiwanie toalet
- łapanie deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie
Efekty zobaczcie sami w galerii zdjęć.