Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory. Jest to jednodniowe wydarzenia kierowane do wszystkich pasjonatów nauki i nowoczesnych technologii. Festiwale są otwartymi wydarzeniami, podczas których odbywają się warsztaty i pokazy naukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku były organizowane w pięciu polskich miastach, jeden z festiwali odbył się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Liczna grupa uczniów klas VII-VIII naszej szkoły brała udział w warsztatach i pokazach naukowych z fizyki i chemii zorganizowanych w ramach tegorocznego festiwalu.
Na warsztatach każdy z naszych uczniów – poprzez eksperymenty - mógł odkryć co może wydawać dźwięk, w jaki sposób się rozchodzi, przeprowadzić doświadczenia związane z ciśnieniem, dowiedzieć się od czego brudzi się powietrze oraz czym są te wszędobylskie niewidoczne cząsteczki.
W programie Festiwalu zostaliśmy podzieleni na II grupy. Braliśmy udział między innymi w następujących warsztatach naukowych:
Świet(L)ne eksperymenty
Uczestnicy zajęć mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach była luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzyły ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV. Przekonali się, że ususzona kora z kasztanowca wrzucona do wody i oświetlona lampą UV emituje światło – co tworzyło spektakularny widok.
Ciśnienie
W trakcie warsztatów uczestnicy przeprowadzili serię doświadczeń związanych z ciśnieniem wywieranym przez powietrze (gaz). Zapoznali się również z podstawowymi prawami opisującymi zachowanie gazów oraz ciał w obecności przepływającego powietrza. Uczestnicy przekonali się, jak silne może być powietrze oraz jak nieintuicyjne zjawiska może powodować.
Dźwięki
Podczas warsztatów uczestnicy odkryli, co może wydawać dźwięki. Poznali, w jaki sposób dźwięki się rozchodzą, od czego zależy rozchodzenie się dźwięku w ośrodku oraz dlaczego my je słyszymy. Zostało zademonstrowane przewodzenie kostne. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego często nie rozpoznajemy siebie na nagraniach. W trakcie warsztatów uczestnicy zbudowali własne instrumenty muzyczne.
Oczyszczaj a nie zanieczyszczaj - od czego brudzi się powietrze
Uczestnicy niniejszych warsztatów poznali główne źródła zanieczyszczeń. Dowiedzieli się, iż na stan atmosfery wpływa nie tylko ciągle rozwijający się przemysł, ale też sama natura i zachodzące w niej procesy. Ponadto, uświadomili sobie, jakie skutki mogą nieść za sobą wszelkie skażenia powietrza, zagłębiając się między innymi w pojęcie smogu.
Chemiczne światła drogowe
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać czy woda jest gazowana czy niegazowana? Dlaczego herbata po dodaniu cytryny zmienia kolor? Uczestnicy poznali chemiczne „sygnalizatory”, czyli wskaźniki chemiczne, które wskazują czy dana substancja ma odczyn kwasowy czy zasadowy. Sprawdzili również czy substancje z naszego otoczenia mogą pełnić rolę wskaźników kwasowości.
Ponadto uczniowie wzięli udział w pokazie Zobaczyć niewidoczne. W większości eksperymentów udział brali ochotnicy. Pokazano efektywne media chłodzące (ciekły azot, suchy lód) i mrożące krew w żyłach eksperymenty!