Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

  • EDUCATION BY CREATION

    Dnia 9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość była częścią wieloletniego programu rządowego Niepodległa. Nasza szkoła w ramach powyższego programu przystąpiła do  projektu „Godność, wolność, niepodległość” – finansowanego przez MEN oraz współfinansowanego przez organ prowadzący – gminę Górno. Jesteśmy jedną z 15 szkół z woj. świętokrzyskiego i jedną z 5 z terenu gminy Górno, której udało się zakwalifikować do projektu.  

    Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 11.11 odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób nauczyciele i uczniowie włączyli się w ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania hymnu państwowego – bicie Rekordu dla Niepodległej.

    Oficjalna część uroczystości szkolnych rozpoczęła się o godzinie 14.00. Aby wprowadzić wszystkich zebranych w atmosferę tamtych lat, rozpoczęła się ona od wysłuchania przez zebranych Marszu Pierwszej Brygady odtworzonego z patefonu  datowanego na 1918 rok. Następnie Pani dyrektor  przywitała przybyłych gości, nauczycieli, uczniów oraz rodziców.

       Następnie zaprezentowano krótki film dokumentujący inicjatywy lokalne podjęte w ramach Akademii Obywatelskiej 1918.

    Kolejnym punktem obchodów był montaż słowno-muzyczny pod hasłem „11 listopada 2018 – 100 lat Niepodległości Polski” przygotowany przez klasę Va, Vb, VIIa, VIIb, VIIIb. Uczniowie opowiedzieli w nim o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni 100 lat niepodległości. Wiersze i pieśni patriotyczne przypomniały nam wybrane momenty z historii naszego kraju. Piękna recytacja poezji połączona z wyjątkowym wykonaniem pieśni stworzyła niepowtarzalny klimat i wywołała wzruszenie wśród zebranych.

     Następnie rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny pod nazwą „Bóg, Honor, Ojczyzna”, który miał na celu uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, propagowanie wartości patriotycznych, tworzenie pamięci historycznej w oparciu o ważne wydarzenia z historii Polski, kształtowanie postawy szacunku do historii własnego narodu, rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionalnej oraz narodowej, rozwijanie umiejętności i zainteresowań artystycznych. Wszystkie prace, które zostały zgłoszone go konkursu, można było obejrzeć po uroczystości.

     Zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu nastąpiło podsumowanie Projektu Caritas „Wesprzyj Patriotę-Bądź Patriotą”, w czasie którego członkowie Szkolnego Koła Caritas opowiedzieli o swoich działaniach podjętych w ramach tego projektu.

     Ostatnim punktem świętowania było śpiewanie pieśni patriotycznych, w trakcie którego zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i zgormadzeni goście mogli wspólnym śpiewem oddać hołd Wolnej Ojczyźnie. Szczególne podziękowania należy złożyć Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Krajnie, które zaprezentowały dwie pieśni, a także włączały się w śpiewanie pozostałych.

     Uroczystość zakończyła Pani dyrektor, która podziękowała wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie oraz za zaangażowanie w przygotowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

    W tym dniu można było również obejrzeć dwie wystawy. Jedna z nich to były prace wykonane przez uczniów po wycieczkach edukacyjnych, które odbywały się w ramach programu „Niepodległa”. Na kolejnej wystawie  -  „Okruchy przeszłości. 100-lecie Odzyskania Niepodległości” zaprezentowane zostały pamiątki dotyczące historii niepodległej Polski, związane zarówno z walką o wolność, jak i życiem codziennym Polaków tamtych czasów. Na wystawie  można było zobaczyć m.in. wyposażenie wojska (np. lornetki), broń białą z okresu I i II wojny światowej, przedmioty gospodarstwa domowego z tego czasu. Pokazano także dokumenty świadczące o bohaterskiej postawie mieszkańców Krajna, m.in.: Legitymacja Żołnierza AK „Akcja Burza”, Legitymacja Odznaki Grunwaldzkiej, Legitymacja Krzyża Więźnia Politycznego, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Męczeństwa i Zwycięstwa dla Represjonowanych od 1939 do 1989 r. za Walkę o Polskę Wolną i Sprawiedliwą. Przed szkołą wystawiony został wóz sanitarny z okresu I wojny światowej.

Zapraszamy do galerii.

Back to top