Przeprowadzono badania sondażowe skierowane do uczniów i mieszkańców społeczności lokalnej. Aktywizowaliśmy młodzież i mieszkańców Krajna, pytając o fakty związane z przeszłością. Z zestawienia zbiorczego wynikło pozytywne spostrzeżenie, iż to właśnie najmłodsi najwięcej wiedzą o obchodzonej rocznicy, trwających kiedyś zaborach i osobach związanych z odzyskaniem niepodległości. W naszej szkole był także zorganizowany konkurs plastyczny upamiętniający wydarzenia sprzed stu lat.
Byliśmy też uczestnikami Multimedialnej Akademii. Poznaliśmy zasady montażu i edycji wideo, gdyż podjęliśmy się zadania stworzenia filmu dokumentującego inicjatywy lokalne w Krajnie. W naszej szkole autorem filmu był Wiktor Krawczyk, uczeń klasy III oddziału gimnazjalnego. Wiktor marzy o szkole o profilu informatycznym. Stworzył niepowtarzalny obraz, w którym ujął wiele pamiątkowych fotografii swojej miejscowości. Później, przechodząc do współczesności, starał się pokazać, jak dziś jego otoczenie świętuje wolność, bawi się, uczy i współpracuje w środowisku. Film Wiktora pokazano na dużym ekranie w Targach Kielce Centrum Kongresowe Omega w dniu 09 października 2018 r. W tym dniu bowiem miał miejsce Świętokrzyski Kongres Obywatelski, w trakcie którego szkołom uczestniczącym w projekcie zostały przekazane pakiety edukacyjne. Zawierały one po trzy gry planszowe „Quiz historyczny”, „Quiz o Polsce”, „Dywizjon 303”, dwie pokaźne pozycje książkowe „Niepodległa! 1864 – 1924”, „Historia Polski. Atlas ilustrowany” oraz dwie mapy ścienne przydatne w nauczaniu historii. Otrzymaliśmy również sadzonki jodły dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z pewnością, na udziale w Akademii Obywatelskiej 1918 nie kończy się nasze świętowanie oraz zainteresowanie przeszłością. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji następnego projektu pod nazwą „Niepodległa” i tak jak poprzednio, staramy się na różne sposoby rozwijać wiedzę historyczną i uczyć nowoczesnego patriotyzmu.