Wycieczka edukacyjno-patriotyczna szlakiem Stefana Żeromskiego, czyli kolejny Dzień Głośnego Czytania w szkole w Krajnie
29.09.2017 roku uczniowie klas V a i V b i VI b pod opieką Pani Agnieszki Bujak i Pani Anny Hińczy w ramach działań Szkolnego Klubu Czytelniczego i Dnia Głośnego Czytania wybrali się na wycieczkę edukacyjno-patriotyczną szlakiem Stefana Żeromskiego.
Pierwszym punktem wycieczki był pomnik Stefana Żeromskiego, który znajduje się w pobliżu budynku Urzędu Gminy w Górnie - tu uczniowie odczytali głośno inskrypcję, która znajduje się na pomniku.
Podczas drogi do następnego miejsca uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że w 1884 roku Maria Skłodowska przebywała w Radlinie, gdzie kiedyś jej dziadkowie – Skłodowscy mieli folwark.
Następnie udali się do kościoła w Leszczynach, by tam zobaczyć płytę epitafialną poświęconą rodzicom autora ,,Syzyfowych prac”. Po wyjściu ze świątyni obejrzeli płytę poświęconą poległym w potyczce stoczonej 19 lipca 1943 roku pod Radlinem żołnierzom z oddziału Armii Krajowej "Wybranieccy" dowodzonego przez Mariana Sołtysiaka "Barabasza" i wysłuchali prelekcji o walkach Polaków na Ziemi Świętokrzyskiej podczas II wojny światowej.
Kolejnym punktem był cmentarz w Leszczynach, gdzie pochowani są rodzice Stefana Żeromskiego oraz babcia podwójnej Noblistki, Marii Skłodowskie –Curie - Salomea Skłodowska.
Potem przełomem Lubrzanki (opisanym w ,,Syzyfowych pracach”) wyruszyli do Ciekot. Na miejscu zwiedzono dworek Żeromskich, a następnie w Szklanym Domu przystąpiono do głośnego czytania dzieł twórcy ,,Puszczy jodłowej”.
Ostatnim etapem wycieczki była Święta Katarzyna. Tu obejrzano kapliczkę Żeromskiego i pomnik, który znajduje się u stóp źródełka św. Franciszka.
Wszystkim zwiedzanym miejscom towarzyszyła podanka opiekunek Szkolnego Klubu Czytelniczego o życiu i twórczości najsłynniejszego piewcy piękna Ziemi Świętokrzyskiej.
W wycieczce uczestniczyły mamy naszych uczniów z klasy V a , którym serdecznie dziękujemy za pomoc.